Nowoczesna energetyka a leśnictwo

W dniu 19 czerwca 2009 nad jeziorem Żarnowieckim, na terenie Nadleśnictwa Wejherowo odbyło się posiedzenie Zarządu Gdańskiego Oddziału SITLiD poświęcone zagdanieniom nowoczesnej energrtyki oraz jej styku z gospodarką leśną. W spotkaniu uczestniczyli także Z-ca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Pan Andrzej Gajowniczek, liczni Nadleśniczowie oraz przedstawiciele nadleśnictw i przemysłu drzewnego. Nie zabrakło oczywiście niezawodnego koła Seniorów.

Rozpoczęliśmy od zwiedzenia skansenu – Zagrody Gburskiej w Nadolu, gdzie zgromadzono domy, zabudowania gospodarcze oraz narzędzia przeniesione z okolicznych wsi, także tych, które zostały zniszczone podczas przygotowań do budowy elektrowni atomowej. Pani przewodniczka zapoznała nas z tradycją regionu okraszając opowieść humorystycznymi anegdotami. Podkreślała przywiązanie miejscowych kaszubów do ich kultury i sposobu życia związanego nierozerwalnie z wodą i lasem.

Kolejnym punktem programu była wspinaczka na wieżę widokową zlokalizowaną w bezpośrednim sąsiedztwie górnego zbiornika Elektrowni Wodnej Żarnowiec. Z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok pokazujący mozaikę terenów rolniczych, lasu i wody, w którą na dobre wrosły już siłownie wiatrowe oraz elektrownia szcytwowo-pompowa – żródła czystej energii.

Tuż obok wieży, na koronie zbiornika spotkaliśmy się z Prezesem Elektrowni Wodnej Żarnowiec S.A. Panem           .  Na początku zaznajomił on uczestników z historią współpracy leśników z energrtykami, której początki sięgają lat 70-tych XX wieku. W miejscu gdzie obecnie znajduje się górny zbiornik elektrowni, miało wówczas siedzibę Nadleśnictwo Kolkowo. Dziś lasami wokół elektroni zarządza Nadleśnictwo Wejherowo i współpraca nadal układa się bardzo dobrze zarówno na codzień, jak i w przypadkach awarii, jakie na szczęście zdarzają sieniezmiernie rzadko