Nowoczesna energetyka a leśnictwo

 

W dniu 18 czerwca 2009 nad jeziorem Żarnowieckim, na terenie nadleśnictwa Wejherowo odbyło się posiedzenie Zarządu Gdańskiego Oddziału SITLiD poświęcone zagadnieniom nowoczesnej energetyki oraz jej relacji z gospodarką leśną. W spotkaniu wzięli także udział: Z-ca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Pan Andrzej Gajowniczek, liczni Nadleśniczowie oraz przedstawiciele nadleśnictwi przemysłu drzewnego. Nie zabrakło oczywiście niezawodnego Koła Seniorów.

 

Rozpoczęliśmy od zwiedzenia skansenu „Zagrody Gburskiej” w Nadolu, gdzie zgromadzono charakterystyczne kaszubskie domostwa, budynki oraz sprzęty gospodarcze i narzędzia przeniesione tu z okolicznych wsi, także tych, które zostały zniszczone gdy przygotowywano teren do lokalizacji elektrowni atomowej. Pani przewodniczka zapoznała nas z tradycją regionu okraszając wykład humorystycznymi anegdotami. Bardzo podkreślała przywiązanie miejscowej ludności do swojego języka i kultury, w której las i woda zajmują bardzo ważne miejsce.

Kolejnym punktem programu była wspinaczka na wieżę widokową zlokalizowaną w bezpośrednim sąsiedztwie górnego zbiornika Elektrowni Wodnej Żarnowiec. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na okolicę ukazujący mozaikę terenów rolniczych, lasów i wody, gdzie na dobre już wrosły siłownie wiatrowe oraz elektrownia wodna – żródła czystej energii.

Tuż obok, na koronie górnego zbiornika elektrowni szczytowo pompowej spotkaliśmy się z Prezesem Elektrowni Wodnej Żarnowiec S.A. Panem  Piotrem Książkiem. Rozpoczął on od przypomnienia nam początków współpracy energetyków z leśnikami, które sięgają lat 70-tych XX wieku i związane były z budową elektrowni szczytowo-pompowej. Na terenie dzisiejszego zbiornika górnego miało wówczas swoją siedzibę Nadleśnictwo Kolkowo. Dzisiaj tereny wokół są zarządzane przez Nadleśnictwo Wejherowo, a wpółpraca, zgodnie z zapewnieniami Prezesa i Pana Nadleśniczego Mikosia, układa się wzorowo zarówno na codzień, jak i w przypadku awarii, które na szczęście zdarzają się bardzo rzadko. Prezes Książek zaznajomił uczestników z działaniem systemu energetycznego elektrowni i jej powiązania z innymi podmiotami takimi jak siłownie wiatrowe znajdujące się nieopodal. Dowiedzieliśmy się także wielu ciekawych rzeczy związanych z rządowymi planami lokalizacji elektrowni atomowej nad jeziorem Żarnowieckim.

Następnie udaliśmy się do miejscowości Gniewino na spotkanie z wójtem Gminy Gniewino Panem Zbigniewem Walczakiem. Gospodarz przedstawił nam blaski i cienie posiadania na swoim terenie obiektów energetyki. W tej chwili mieszkańcy oraz samorząd nauczyli się zcerpać korzyści z tego sąsiedztwa, a nawet wykorzystywać je jako atrakcję turystyczną. Wójt widzi ogromną szansę dla regionu w rozwoju czystych żródeł energii. Tu także jest punkt wspólny z leśnikami – mianowicie możliwość wykorzystywania biomasy jako paliwa.

Podczas tego czawrtkowego wyjazdu znaleźliśmy wiele tematów wspólnych dla energetyków i leśników. Spotkania jakie miały miejsce pozwoliły nam lepiej zrozummieć problemy z jakimi boryka się przemysł energrtyczny, a także uwarunkowania związane z lokalizacją i eksploatacją różnego rodzaju elektrowni.