Globalne ocieplenie ?

Świat wydaje miliony dolarów i euro na walkę z globalnym ociepleniem. Czy słusznie ? pojawiają się głosy, że działalność człowieka nie jest wcale przyczyną globalnego ocieplenia. Niektórzy twierdzą wręcz, że nie grozi nam ocieplenie, a wręcz ochłodzenie. Zwolennikiem tej kontrowersyjnej tezy jest prof. Zbigniew Jaworowski, radiolog, lekarz, badacz zmian klimatycznych, którego wykładu w dniu 22 stycznia 2010 w siedzibie RDLP Gdańsk mieli możliwość wysłuchać (i uczestniczyć w dyskusji) licznie przybyli członkowie gdańskiego koła SITLiD.

Tezy profesora Jaworowskiego można przeczytać w tygodniku „Polityka”, gdzie w 2008 r. ukazał się obszerny artykuł pod znamiennym tytułem „Idzie zimno !„. W tym samym tygodniku można przeczytać polemikę czterech profesorów z tezami autora, oraz jego odpowiedzi na głosy polemiczne. Wywiad z profesorem Jaworowskim można przeczytać również w internetowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.O raporcie Pentagonu rozważającym możliwość globalnego ochłodzenia i o tym, że za czasów dinozaurów CO2 było cztery razy więcej niż dziś (a nie było wtedy człowieka !) można było posłuchać w audycji Polskiego Radia w 2007 r., dostępny jest tekstowy zapis audycji.

 

Profesor Zbigniew Jaworowski jest absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego ? lekarzem i naukowcem zajmującym się kilkoma dyscyplinami, a z zamiłowania taternikiem. Przeprowadził 10 wypraw naukowych na 17 lodowców wysokogórskich i polarnych, miedzy innymi w Ameryce Północnej (Alaska) i Południowej (Peru), Afryce, Alpach, Himalajach, na Spitsbergenie i Antarktydzie ? badając zanieczyszczenie globu radioaktywnością i metalami ciężkimi. Początkowo pracował jako lekarz w Instytucie Onkologii w Gliwicach, a następnie w Instytucie Badań Jądrowych w Warszawie oraz w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej, gdzie kierował Zakładem Higieny Radiacyjnej. Przez ponad 10 lat pracował zagranicą m.in. w Centrum Badań Nuklearnych w Fonteney-aux-Roses pod Paryżem, w Norweskim Instytucie Polarnym i Instytucie Fizyki w Oslo, oraz w Narodowym Instytucie Badań Polarnych w Tokio, gdzie zajmował się badaniem pomiarów CO2 w rdzeniach lodowych. Obecnie na emeryturze. Od 37 lat jest przedstawicielem Polski w Komitecie Naukowym ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR ? w latach 1980-1982 przewodniczący). Od ponad 20 lat zajmuje się badaniem zmian klimatycznych. Jest sceptykiem w kwestii wpływu działalności człowieka na ocieplenie klimatu Ziemi. Ponadto nasz prelegent jest znawcą problematyki związanej z bezpieczeństwem radiacyjnym w okresie pokoju i wojny jądrowej oraz awarią elektrowni atomowej w Czarnobylu. Jest również prezesem Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej ? SEREN.