24 kwietnia 2014 był dla leśników gdańskich wyjątkową okazją do spotkania. Pod Pomnik Leśników w Szarlocie przybyli wszyscy ci, którym na sercu leży pamięć o leśnikach prześladowanych i poległych za Polskę – w wyniku ludobójczych działań Gestapo i NKWD. Okazji ku spotkaniu było wiele; 75 rocznica wybuchu II Wojny Światowej, 90 rocznica istnienia Lasów Państwowych, uroczystość ta zapoczątkowała również cykl trzech konferencji poświeconych eksterminacji i prześladowaniom leśników Pomorza Gdańskiego za ich wierność Ojczyźnie oraz służbę na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Inicjatorem oraz głównym organizatorem chlubnego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.
Na wstępie gospodarz Nadleśniczy Jerzy Borzyszkowski przywitał licznie przybyłych na uroczystość gości: przedstawicieli władz samorządowych, kombatantów, przedstawicieli Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Kościerzyny, leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku i Toruniu, przedstawicieli Biura Urządzania Lasu oraz tych którzy badaniem historii zajmują się zawodowo, ważnym gościem był również przedstawiciel Gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Nie zabrakło również niezawodnych harcerzy z Hufca Kościerzyna, pod Pomnikiem Leśników pełnili wartę honorową a w trakcie trwania uroczystości zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów.
O liturgiczną część uroczystości zatroszczył się proboszcz kościerskiej parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy, ksiądz prałat Marian Szczepiński. On również apelował o pamięć o tych, którzy ponieśli największą ofiarę dla ratowania niepodległej Ojczyzny.
W sercu Kaszub nie zabrakło również kaszubskiego akcentu. Swój wiersz o kościerskich lasach, ich historii oraz gospodarzach wygłosił znany propagator lokalnej kultury Kaszuba z krwi i kości Benedykt Karczewski.
Po spotkaniu przy Pomniku Leśników zainteresowani tematem udziału leśników polskich w walce o niepodległość Polski przenieśli się do ośrodka wypoczynkowego ?Szarlota”. Tam miał miejsce wykład publicysty historycznego redaktora Piotra Szubarczyka, oglądano pamiątkowe zdjęcia, odbyła się również prezentacja kartek pocztowych wydanych specjalnie na ta okoliczność a poświeconych wybitnym leśnikom z Pomorza Gdańskiego, którzy cierpieli dla Ojczyzny.
Tekst i zdjęcia Kol. Maciej Piankowski – N-ctwo Kościerzyna