Wyjazd w dniu 06.10.2014 spod RDLP Gdańsk w Kierunku Lublina. Zakwaterowanie w pensjonacie ?Sosnowe Zacisze” w Suścu.
DZIEŃ PIERWSZY – (07.10.2014 r) wtorek
Nadleśnictwo Zwierzyniec – Przedstawiciel Nadleśnictwa Zwierzyniec jako przewodnik zabiera Nas w kierunku Górecka Kościelnego – jest to wieś leżąca na Roztoczu i jest otoczona lasami Puszczy Solskiej. Zlokalizowany w niej jest modrzewiowy kościół parafialny pw. św. Stanisława z XVIII w. Niedaleko kościoła znajduje się cmentarz, na nim groby żołnierzy z 1939 r. oraz z bitwy pod Osuchami. Na przepływającej tędy rzece Szum znajduje się kapliczka „na wodzie” z XIX w., trzecia w tym miejscu. Wewnątrz znajduje się obraz św. Stanisława z XVIII w. Istnieje tutaj także druga kaplica – „pod dębami”, w niej znajduje się pień sosny przy którym objawił się św. Stanisław, jego obraz, a także obrazy św. Agnieszki i św. Barbary. Kapliczka ta otoczona jest 6 pomnikowymi dębami szypułkowymi. Obok kaplicy znajdują się stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione z drewna.
Następnie udaliśmy się do leśnictwa Górecko, gdzie Leśniczy Bogusław Studnicki zaprezentował odnowienia naturalne sosny w swoim leśnictwie.
Kolejną miejscowością był Zwierzyniec tam w Regionalnym Banku Genów przywitali nas Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec Andrzej Kulas oraz Dyrektor Regionalnego Banku Genów. Nadleśniczy przedstawił strukturę nadleśnictwa i różne aspekty pracy leśnika charakterystyczne dla tego regionu. Dyrektor RBG zaprezentował historie miejsca oraz oprowadził po Wyłuszczarni – Regionalnym Banku Genów Nasion w Zwierzyńcu.
Następną atrakcją było przejście się ścieżką w Roztoczańskim Parku Narodowym z przewodnikiem, który przedstawił historie i opis. W starannie odremontowanym domu plenipotenta (zarządcy Ordynacji) mieści się obecnie siedziba dyrekcji parku. W 1979 roku reintrodukowano bobry, które zadomowiły się w dolinie rzeki Wieprz. W 1982 roku do parku sprowadzone zostały koniki polskie będące potomkami dawnych dzikich koni leśnych – tarpanów. W drodze na bukową Górę w RPN zatrzymaliśmy się przy pomniku upamiętniającym poległych leśników.
Ostatnim punktem dnia było miasto Zamość wraz z Przewodnikiem m.in. katedra i rynek. Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy”. W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
DZIEŃ DRUGI: środa (8.10.2014r.)
Nadleśnictwo Józefów – wyjazd do Józefowa zwiedzanie miasta i poznanie historii miejsca. Józefów leży w centrum Roztocza i Puszczy Solskiej, nad rzeką Niepryszką. W centralnym punktcie parku (rynku) znajduje się fontanna. I to nie byle jaka. Jest to osiem naturalnej wielkości figur zwierząt, występujących w okolicznych lasach. Na murku otaczającym fontannę umieszczono osiem płaskorzeźb przedstawiających owe zwierzęta, wraz z odciskami ich śladów, nazwą łacińską i polską.
Następnie przedstawiciel Nadleśnictwa Józefów opisał położenie i historię lasów nadleśnictwa, która bardzo związana jest z dziejami Ordynacji Zamojskiej. Odwiedziliśmy Cmentarz partyzancki w Osuchach, znajduje się tam około 300 mogił partyzantów Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, poległych w dniach 25-26 czerwca 1944 roku. W środkowej części cmentarza znajduje się pomnik ku czci poległych partyzantów.
Na terenie Nadleśnictwa w miejscach o szczególnych walorach krajobrazowych zbudowane zostały wierze widokowe tzw. Baszty Widokowe, m.in. przy Kamieniołomie Babia Dolina w Józefowie to najbardziej rozległy kamieniołom na Roztoczu Środkowym, to właściwie całe pasmo kamieniołomów piaskowców i wapieni trzeciorzędowych.
Kolejnym punktem wyjazdu był Rezerwat ?Czatrowe Pole” i tamtejsza ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Czartowe Pole utworzona przez Nadleśnictwo Józefów. Prowadzi przez część rezerwatu „Czartowe Pole” objętego ścisłą ochroną i przybliża zwiedzającym walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe tego magicznego miejsca. Ścieżka ma długość ok. 1,4 km. Na jej trasie odnajdziemy m. in. obelisk z 1931 roku postawiony przez żołnierzy Szkoły Podhorążych Sanitarnych przebywających tu na letnich manewrach. Obecnie jest to miejsce pamięci narodowej poświęcone partyzantom walczącym w okolicy z niemieckim okupantem. Tu pierwotnie pochowany został słynny Miszka Tatar i inni partyzanci. Celem powołania rezerwatu było zachowanie przełomu i doliny roztoczańskiej rzeki Sopot. Nazwa Czartowe Pole pochodzi od legendy związanej z objętą rezerwatem polaną, o której mówiono, że jeno czarci tam hasali.
Kolejno przedstawione nam zostały odnowienia naturalne sosny zwyczajnej (13-17 lat) po rębni IB. Leśnictwo Kalina, powierzchnia doświadczalna SGGW.
Rezerwat ?Nowiny” równie magiczny jak ?Czartowe Pole” był ostatnim punktem jaki odwiedziliśmy w Nadleśnictwie Józefów, jest to florystyczny i torfowiskowy rezerwat przyrody. Przedmiotem ochrony jest – zachowanie torfowisk przejściowych z szeregiem niewielkich oczek wodnych.
Nadleśnictwo Tomaszów – po południu pojechaliśmy zwiedzać Niemiecki Obóz Zagłady w Bełżcu. funkcjonujący od marca do grudnia 1942 roku. Obóz położony był na południe od wsi Bełżec, nieopodal linii kolejowej Lublin – Lwów. Po dość przygnębiających opisach w Bełżcu udaliśmy się obejrzeć drzewostany bukowe Roztocza Południowego m.in. WDN Bukowe drzewa mateczne. Przy okazji tego Nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów w raz z miejscowym leśniczym przybliżyli nam rzeczy charakteryzujące nadleśnictwo. Jednym z punktów wyjazdu była też Aleja Gesinga nazwana na cześć Roman Gesinga, który pracował w tamtych lasach a później piastował urząd ministra leśnictwa.
Miejscem, które wzbudzało bardzo duże zainteresowanie, a zarazem wizytówką miejscowości Siedliska i niezwykłą atrakcją turystyczną jest niewątpliwie wiejskie muzeum, które powstało w budynku byłej szkoły podstawowej. Mieszkańcy w czynie społecznym przebudowali i odnowili jego wnętrze, przystosowując do umieszczenia w nim muzealnych eksponatów. Siedliszczanie do muzeum oddawali znajdujące się w ich posiadaniu zbiory drzewa skamieniałego, trofeów myśliwskich oraz starego sprzętu gospodarskiego. Na muzeum składają się trzy tzw. izby tematyczne. Największą, (zajmuje kilka pomieszczeń) i najważniejszą jest izba drzew skamieniałych. Jest ona szczególnie cenna, ponieważ tego typu zbiór jest największy w Polsce. Znajdują się zadziwiające swoją wielkością i pięknem fragmenty drzew skamieniałych. Muzeum dysponuje około 500 eksponatami o różnych kształtach (od małych odłamków do 500 kilogramowych skał) i barwach (białawożółtawej, piaskowobeżowej, czerwonawej, szarej, szarobrunatnej).Drugą izbą jest izba myśliwska, w której znajdują się trofea myśliwskie (różnorodne poroża, skóry z dzika i duża z wilka) i sprzęt służący do polowania. W trzeciej izbie znajduje się stary sprzęt gospodarstwa domowego. Eksponatami są tu m. in.: cepy, kołowrotki, gliniane garnki, lampy naftowe, niecki, stół stolarski, żelazka na duszę.
DZIEŃ TRZECI: czwartek (9.10.2014r.)
Nadleśnictwo Janów Lubelski – Nadleśniczy Nadleśnictwa w Ośrodku Edukacji Ekologicznej przedstawił opis i rys historyczny Nadleśnictwa.
Wizyta w ostoi konika biłgorajskiego w Szklarni, założona została w 1986 roku z inicjatywy Nadleśnictwa Janów, a w 1990 roku została przejęta przez Zarząd Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. Celem hodowli jest przywrócenie cech pierwotnych i utrzymanie tej rasy konia, dobrze przystosowanego do bytowania w warunkach naturalnych. Opiekę naukową nad stadniną sprawuje Zakład Hodowli Koni Akademii Rolniczej w Lublinie. W chwili obecnej stado koni biłgorajskich w ostoi w Szklarni liczy 22 sztuki.
Rezerwat ?Lasy Janowskie” stanowi cenny obiekt głównie z uwagi na wartości historyczne. Obejmuje swym zasięgiem jedno z największych partyzanckich pól bitewnych z okresu II wojny światowej. We wschodniej części rezerwatu, w obrębie Porytowego Wzgórza znajduje się pomnik dłuta B. Chromego, upamiętniający te wydarzenia, cmentarz partyzancki, ogrodzenia byłych mogił partyzanckich, ślady okopów i stanowisk ogniowych. Cennym elementem kulturowym w rezerwacie są pozostałości infrastruktury kolejki leśnej – drewnianego mostu i nasypu kolejki.
Bardzo ciekawym punktem była wizyta w Momotach Górnych, a w niej przepiękny kościółek p.w. św. Wojciecha. W miejscowości tej pierwszy proboszcz od 1970 roku budował (rozbudowywał) małą kapliczkę. Własnymi rękami przez 30 lat udało mu się stworzyć dzieło sztuki, które warto zobaczyć.
Nadleśnictwo Rudnik – Przyjazd do kwatery myśliwskiej i przywitanie przez zastępcę Nadleśniczego.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Centrum Wikliniarstwa w Rudniku. które powstało w budynku Szkoły Powszechnej z 1890 roku, zlokalizowanej w sąsiedztwie kościoła, przy głównej ulicy miasta.
Centrum Wikliniarstwa ma dwa główne zadania:
– dbałość o historyczny i współczesny wizerunek rzemiosła o 135 letniej tradycji w naszym zagłębiu wikliniarskim
– promocję rzemiosła i miasta jako Polskiej Stolicy Wikliny.
Ostatnim punktem programu w dniu 09.10.214 r. był wyjazd do lasu – OHZ (poletka łowieckie, strzelnica, domek myśliwski) i szkółka.
DZIEŃ CZWARTY: piątek (10.10.2014r.)
Wyjazd w kierunku Lublina oraz zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Pałac w Kozłówce – zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego. Obecnie pałac jest siedzibą muzeum. We wnętrzach, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w tym: neobarokowe plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa (przeważają portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego), mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu. Kozłówka była ostatnim punktem programu zwiedzania.
Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną w kierunku Gdańska.
Tekst: Na podstawie sprawozdania sporządzonego przez Kol. Tomasza Wirkusa-N-two Choczewo
Zdjęcia: Kol. Maciej Wąs
więcej zdjęć